Here are the winners of the 27th Annual Imagen Awards!

Winners were selected in 23 different categories from film, television and the internet.

Special recognition went to Jenni Rivera who received the President’s Award.

Producer, Director and Community Leader Moctezuma Esparza received the Lifetime Achievement Award.

CLICK HERE to see the list of winners.

Following are the winners for this year’s Imagen Awards in their respective categories.

Best Feature Film: Girl In Progress (Pantelion Films)

Best Director: Patricia Riggen, Girl In Progress (Pantelion Films)

Best Actor/Feature Film: Lou Diamond Phillips Filly Brown (Cima Productions/Olmos Productions/Silent Giant Entertainment)

Best Actress/Feature Film: Gina Rodriguez, Filly Brown (Cima Productions/Olmos Productions/Silent Giant Entertainment)

Best Supporting Actor/Feature Film: Diego Luna Casa De Mi Padre (NALA Films/Gary Sanchez Productions/Pantelion Films)

Best Primetime Television Program Drama or Comedy: Switched At Birth (Prodco, Inc. In association withABC Family)

Best Primetime Program: Special or Movie of the Week: The Pregnancy Project (Barbara Lieberman Productions/Lifetime)

Best Actor/Television: James Roday Psych (USA Network)

Best Actress/Television: Alexa Vega, The Pregnancy Project (Barbara Lieberman Productions/Lifetime Television)

Best Supporting Actor/Television: Carlos Gómez, The Glades (A&E)

Best Supporting Actress/Television: Eva La Rue, CSI Miami (CBS)

Best Young Actress/Television: Bella Thorne Shake It Up! (Disney Channel)

Best Documentary/Film/Television: Habla Texas (HBO Latino)

Best Variety or Reality Show: Great Performances: Il Postino From LA Opera (LA Opera/WNET)

Best Local Informational Program: Vista LA (ABC7 Los Angeles, CA)

Best On-Air Advertising: Community Champion: Rueben Martinez (PBS SoCal)

Best Supporting Actress/Feature Film: Cierra Ramirez Girl In Progress (Pantelion Films)

Best Children’s Programming: El Perro Y El Gato (HBO Latino)

Best National Informational Program: Lost In Detention (Frontline/WGBH)

Best Theatrical Short or Student Film: Inglés (Ruben Avitia)

Best Web Series: Drama: Los Americans (One Economy/V Studio LA)

Best Web Series: Comedy: Noah Comprende (WNET)

Best Web Series: Reality or Information: Black and Latino (mun2/mun2.tv)

Related posts: